Mineral Wells Independent School District

Skip to main content
Español
Alumni » Athletic Hall of Honor

Athletic Hall of Honor

Athletic Hall of Fame Inductees

 

1999 Inductee

 

Edward “Catnip” Nelson,-Basketball, Class of 1967

Richard Ritchie, Class of 1973, Football

Dick Griffin, Class of 1922, Track

Alvin Garrett, Class of 1974, Football

Ellen Mouch, Class of 1985, Golf and Basketball

Johnnie Smith, Class of 1995, Track and Football

Jim Long, Class of 1947, Football

Manor Cliett, Class of 1964, Girls Basketball

 

 

2000 Inductees

 

Harvey “Pigg” Thomas, Class of 1930, Football

Henry Anders-Class of 1988, Football

Carl Knight, Class of 1955 Football and Basketball

 

 

2001 Inductees

 

Bobby Burris, Class of 1957, Track

Bob Helterbran, Class of 1965, Football and Basketball

 

 

2002 Inductees

 

Charlie Bond-Football, Class of 1955

Gregory Ware, Class of 1941, Football

Honor Team-1994 Track Team

 

 

2003 Inductees

 

Honor Team, 1964 Ramettes Basketball Team

Russ Pate, class of 1965, Basketball

Debbie Johnston-Garrison, Class of 1972, Rodeo and Gymnastics

 

2004 Inductees

 

Regina Kimbrough, Ramettes Basketball, Class of 1981

Duane Grissett, Class of 1948, Football

Honor Team-1952 Mountaineers Football Team

 

2005 Inductees

 

T.C. “Skip” Cox, Class of 1960, Varsity trainer/manager @ MWHS

Crocket Grimes, Class of 1958, Track and football

 

2006 Inductees

 

Charles Daves, Class of 1961, Football and baseball.

Curt Knight Class of 1962, Football and Track

Honor Team, 1966 Rams Football Team

Glynn Lindsey, Class of 1962, Football

 

2007 Inductees

 

Honor Team- 1967 Ramettes Basketball Team

Ronny Glanton, Class of 1978, Golf

Sean Fisher, Class of 1986, Football

Wayne Anders, Class of 1969, Football, baseball, and track

 

2008 Inductees

 

Frank McQueary, Class of 1942, Football, Track

Jackie Ingle, Class of 1960, Football,Baseball

Doug Sanford, Class of 1962, Golf and Baseball

Anthony Walker, Football

1958 Boys Baseball Team

 

 

2009 Inductees

 

Johnnie Jackson, Class of 1974, Football and Track

Ricky Ashley, Class of 1976, Basketball and track

Trey Hooper-Class of 1985, Football and Track

Adell Duckett-Class of 2000, Football, basketball, and track.

Honor Team-1970 Boys Golf team

 

2010 Inductees

 

Matt Russell, Class of 1978, Baseball

Casey Schultz, Class of 1992, Track and Cross Country

Tony Anguiano, Class of 1969, Special Contributor, Basketball

Gary Sherley, Class of 1973 Football and track

Honor Team-1979 Boys Basketball Team

 

2011 Inductees

 

Shawn Nolen, Football Special Contributor, Class of 1998

Sammye Smith, Class of 1964, Basketball

Leittia Knight, Class of 1996, Track

Doug Brady, Class of 1980, Football and Track

Amber Mahan, Class of 2002, Powerlifting, Volleyball, Cheerleading

D.J. Archer, Class of 1999, Bowling

Honor Team-2002 Lady Rams Powerlifting

 

2015 Inductees 

 

Bill Kinder 

Ron Morain

Steve Dean

Frankie Washington

Clint Reynolds

Rodney Henderson

Tavis Harvey

Fredia Nickerson-Sneed

Sandy Wooten-Class of 2006-Two-time state state champion holds all sprint records

Heather Teichmann

Francene Powell-Poole

Kelvin Thompson

Emmanuel Hicks

 

 

2017 Inductees

 

1993-94 Ramettes Basketball Team-Led by head coach Gary Young and assistant coach Allison Nowak, members of the 1993-94 Mineral Wells Ramettes included Jana Ables, Tonya Anders, Jamie Breisch, Julie Brown, Misti Brown, Shiana Crow, Rachel Holamon, Natalie Holyfield, Jessica Johnson, Linda Loftin, Radiah Phillips and Leah Richards.

 

2004 Lady Rams Softball Team-Led by head coach David Tarver and assistant coach Jeannette Barron members of the team included Brittany Andress, Nicole Baker, Myra Barierro-England, Shanae Beck, Amanda Daniel, Amber Driggers, Rachelle Gonzales, Jessica Jenkins, Natalie Jones, Rebecca McDaniel, Becky Mitcham, Ashley Olson, Dolores Retana, Lisa Sneath, and Krystle Wien.